ALBANIA- zwyczaje Wielkiego Tygodnia
Albańczycy są bardzo tolerancyjni w kwestii religii, jest tu wiele różnych wyznań, choć przeważają muzułmanie (sunnici i bektaszyci) nie brak tu katolików, wspomnianych wcześniej prawosławnych, czy nawet świadków Jehowy. Na tle innych religii prawosławie stanowi 6-10% (dane te są niepewne i przybliżone, doszukałam się wielu rozbieżności), a ogólnie chrześcijan może być nawet do 50%.
Wielki Czwartek
Tego dnia maluje się jajka na czerwono, ma to symbolizować krew Chrystusa. Gospodynie domu używają do tego barwnika spożywczego i octu. Należy to zrobić do południa i nie wolno tych jajek jeść, sięga się po nie dopiero w Wielkanoc.
W kościele kobiety przygotowują grób pański, wygląda on trochę jak korona na drewnianym stelażu, składa się z kolorowych kwiatów.
Wielki Piątek
Przez cały dzień biją dzwony w kościele prawosławnym.
Wieczorem odbywa się uroczyste nabożeństwo, są śpiewane psalmy, Pop błogosławi ludzi. Następnie odbywa się procesja Męki Pańskiej, w której każdy niesie zapaloną świecę. Osoby stojące najbliżej Grobu Pańskiego odpalają swoje świece jako pierwsze i przekazują ogień dalej, odpala się od osoby stojącej obok. W taki sposób ogień jest przenoszony, by dotarł do każdego wiernego, tak samo jest w Wielką Sobotę. Na czas procesji zamknięte są ulice miasta, bo kroczą nimi wierni w wielkim korowodzie. W praktyce Ci co idą na początku gorliwie uczestniczą i śpiewają pieśni. Reszta po prostu idzie, albo rozmawia z sąsiadką obok Docierając pod cerkiew trzeba przejść pod grobem pańskim, by móc uczestniczyć w dalszej części mszy. Mężczyźni, którzy cały czas nieśli grób podczas procesji, ustawiają się przed wejściem do kościoła, a wierni muszą przejść pod nim.
Wielka Sobota
W domach jest to czas przygotowań do Wielkanocnej uczty.
W nocy, a dokładniej o 23 rozpoczyna się msza jeszcze bardziej wyjątkowa, niż dnia poprzedniego, bo to przecież czas zmartwychwstania. Po północy ludzie ponownie przekazują sobie ogień przez świece trzymane w rękach. Radują się krzycząc „Christos Anesti” co oznacza – Chrystus Zmartwychwstał i odpowiadają potem „Alithos Anesti”- Zaprawdę Zmartwychwstał. Na na niebie rozbłyskują fajerwerki, niczym w Nowy Rok.
© 2020 | Feeling & Design BIGSET