
Zapraszamy do poznania zwyczajów adwentowych na innych kontynentach i historii ludzi tam mieszkających.
Adwent i Boże Narodzenie w Peru są mieszanką tradycji z różnych krajów i indiańskich obyczajów. Podczas Adwentu najważniejszym dniem jest 8 grudnia. Na wigilijnym stole nie ma karpia i 12 potraw.
W grudniu w Peru zaczyna się lato, temperatury wynoszą od 22 do nawet 30 °C. Nie ma zwyczaju rorat, ale 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jest dniem wolnym. Jest to wielkie święto dla Peruwiańczyków, którzy tego dnia uczestniczą we Mszy Świętej i organizują spotkania.
W każdą niedzielę adwentu zapalana jest świeczka na wieńcu adwentowym. Z wyglądu podobna jest do tych polskich, jednak tam są skromniejsze i zawsze sztuczne. W Peru sztuczna choinka lub jej gałęzie są trudno dostępne i drogie. Ważniejsze są szopki. Wykonane są różnymi technikami. Do budowy wykorzystuje się wszystko, od papieru po drewno, metal, blachę. Wielkość jest różna – od miniaturowych, po takie w skali 1:1. Przed Bożym Narodzeniem miasta ozdabiane są kolorowymi światełkami. Na głównych placach ustawiane są ozdoby świąteczne. Kolędy są skoczniejsze, bo Peruwiańczycy kochają taniec, więc taniec to element obowiązkowy. Tradycyjnym ciastem jest paneton, które przywędrowało z Włoch.