Zapraszamy do poznania zwyczajów adwentowych na innych kontynentach i historii ludzi tam mieszkających.

Zwykle okres Adwentu, to czas poświęcony nabożeństwom maryjnym (coś takiego jak w Polsce nabożeństwa majowe), co tutaj nazywają „Mes de María”. Rozpoczyna się 8 listopada i kończy 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to też okres Pierwszych Komunii św., związanych tradycyjnie z tym świętem. W radiu i telewizji z rozpoczęciem Adwentu pojawiają się pieśni bożonarodzeniowe, także sklepy przybierają wystrój świąteczny. Zwyczajem tutejszym jest błogosławieństwo w pierwszą niedzielę Adwentu „coronas de adviento”, czyli adwentowych koron – są to 4 świece, przystrojone i ozdobione zielenią i ustawione w krąg. Także w pierwszą niedzielę błogosławi się wszystkie kobiety, które są w ciąży.

Pamiętając, że w Chile jest lato i dni są długie, najpierw odprawia się Mszę św. (Pasterkę),  później zasiada się do stołu. Pasterka rozpoczyna się w nocy, około godziny 21-22. Często odprawiana jest na zewnątrz kościoła. Przybywa na nią mnóstwo ludzi, także ci, którzy przychodzą do kościoła raz, dwa razy w roku. Poza tym jest tak gorąco, że lepiej jest modlić się na świeżym powietrzu.

Na święta Bożego Narodzenia przypada też tutaj tradycyjnie rozpoczęcie okresu wakacyjnego, dlatego wiele rodzin wyjeżdża już z miasta, zwykle na plażę, albo w góry (Chile to kraj górsko-morski).
Podczas wieczerzy wigilijnej tradycyjnie je się tutaj „pan de pasqua” (w Chile Boże Narodzenie często nazywa się Pasqua, czyli pascha, wielkanoc…), co jest odpowiednikiem naszego keksa z bakaliami i popija się go „cola de mono”, napojem zrobionym z kawy z mlekiem i alkoholem. Najważniejsze jest spotkanie rodzinne i wspólne przeżywania tych świąt.
Nowy Rok świętuje się balami, spotkaniami rodzinnymi, szampanem, „asado”, czyli grillem i sztucznymi ogniami. W różnych częściach miasta przygotowuje się sztuczne ognie, których pokaz odbywa się o północy i gromadzi wielu mieszkańców. Niektórzy jadą specjalnie na taki pokaz na wybrzeże, do miasta Valparaiso, cieszącego się sławą i długą tradycją, jeśli chodzi o tego typu pokazy.

© 2020 | Feeling & Design BIGSET