W tym tygodniu zapraszamy do poznania zwyczajów adwentowych i bożonarodzeniowych na kontynencie azjatyckim.

Na rozległym kontynencie azjatyckim Święta Bożego Narodzenia nie należą do najważniejszych świąt, obchodzonych w ciągu roku. Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie jako święto religijne, a wyznawcy innych religii, (tam, gdzie istnieją silne wpływy stylu życia amerykańskiego) jako święto komercyjne.

Indie

W okresie bożonarodzeniowym w Indiach – wedle panującego zwyczaju – wszyscy kupują nowe ubrania, bez względu na narodowość czy wyznawaną religię. Chrześcijanie w tym czasie dekorują bananowce, palmy czy drzewka mango. Czasami kupują sztuczną choinkę. Podczas świąt dzień wolny od pracy ma każdy, niezależnie od wyznania. Dlatego w tym czasie odwiedza się znajomych. Wyznawcy tradycyjnego w Indiach hinduizmu, czy muzułmanie także włączają się do świętowania. Na dziesięć dni przed właściwym dniem odbywają się wielkie przygotowania: dekoruje się domy, ulice, ozdabia się je wymyślnymi wzorkami.

Śpiewa się kolędy w miejscowych językach, kolacja wigilijna składa się zazwyczaj z lokalnych ryb, dań z sera i warzyw oraz ryżu z rozmaitymi sosami balonami. Do kościoła na Pasterkę wchodzi się boso, a Matkę Bożą w żłobku ubiera w typowe dla kraju kolorowe sari.

Po tradycyjnej mszy (w miejscach, gdzie występuje dużo Chrześcijan) dzieci chodzą od domu do domu, niczym tradycyjni kolędnicy, prosząc o błogosławieństwo.

 

 

 

© 2020 | Feeling & Design BIGSET