Boże Narodzenie w Niemczech, to podobnie jak w Polsce, jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku. Boże Narodzenie rozpoczyna się Wigilią 24 grudnia, przygotowania do Świąt zaczynają się jednak znacznie wcześniej.

 Przygotowania do Świąt rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu, cztery tygodnie przez Wigilią. W większości niemieckich domów pojawiają się adwentowe wianki, zrobione z gałązek jodły lub świerku, przystrojone zostają fioletowymi wstążkami i świeczkami. Zgodnie z tradycją w każdą niedzielę zapala się jedną świecę.

Niemcy do wigilijnej kolacji zasiadają po przyjściu z kościoła. Tego dnia w niemieckich domach podawana jest zazwyczaj sałatka kartoflana. Przed posiłkiem Niemcy składają sobie świąteczne życzenia, nie mają oni jednak zwyczaju łamać się opłatkiem. Kolejnym niepraktykowanym w Niemczech zwyczajem jest brak wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa przy stole, za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje pieniążek, który zapewnić ma szczęście i dostatek na przyszły rok. Dodatkowo dzieci dostają specjalny talerz, na którym znajdują się suszone oraz świeże owoce, orzechy, ciasta.

© 2020 | Feeling & Design BIGSET