Zapraszamy do poznania zwyczajów świątecznych w Rosji
Największy obszar stanowi jej azjatycka część, bo aż 75% powierzchni ogólnej. Azjatycka część Rosji nazywana jest potocznie Syberią, ze względu na to, że stanowi ona większość obszaru tej części Rosji. Jedną czwartą terytorium Rosji zajmuje część europejska, w której leży stolica kraju Moskwa.
Boże Narodzenie w Rosji jest obchodzone dwa tygodnie później niż w Polsce. Według kalendarza juliańskiego, który obowiązuje w cerkwi prawosławnej, pierwszy dzień świąt wypada 7 stycznia. Okres Bożego Narodzenia od pierwszego dnia świąt do Ofiarowania Pańskiego nazywa się w Rosji świątki. Rosyjskie tradycje świąteczne są bardzo podobne do polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. W Wigilię Bożego Narodzenia, tzw. Soczelnik, prawosławni Rosjanie zasiadają do stołu wigilijnego, na którym jest 12 potraw, których liczba odpowiada Dwunastu Apostołom. Podstawowymi składnikami wigilijnych potraw są zboża, grzyby, suszone owoce oraz groch. Głównym daniem jest tzw. soczywo, czyli kutia. Inaczej niż Polsce, kutię przygotowuje się nie tylko z pszenicy, ale także z innych rodzajów zboża oraz grochu czy nawet z soczewicy. Pozostałe potrawy przypominają te z polskiego wigilijnego stołu: są pierogi z różnym nadzieniem i kompot z suszu, nie ma jednak barszczu z uszkami. Bardzo popularne są w Rosji racuchy, bliny oraz bożonarodzeniowe kołacze (czyli pieczywo obrzędowe). 25 grudnia natomiast jada się faszerowane mięsa świni, kaczki albo gęsi.
Kiedy w Polsce katolicy dzielą się opłatkiem, prawosławni w Rosji dzielą się z najbliższymi tzw. prosforą, czyli święconym chlebem. Tradycja ubierania choinki przyszła do Rosji mniej więcej w tym samym czasie, co do Polski, czyli po II Wojnie Światowej. Wcześniej domy przystrajano gałązkami świerku, sosny czy modrzewia, które podobnie jak polskie podłaźniczki i sady wieszano u powały. W Wigilię dzieci znajdują pod choinką prezenty, które przynosi Babuszka albo Dziadek Mróz wraz ze swoją wnuczką Śnieżynką. Od drugiego dnia świąt do święta Ofiarowania Pańskiego trwa kolędowanie, podczas którego młodzi mężczyźni chodzą po domach z tzw. gwiazdą, śpiewają kolędy wychwalające narodzonego Chrystusa. W zamian za to kolędnicy dostają słodkie podarki, a czasem nawet pieniądze.
W Boże Narodzenie, a zwłaszcza w Wigilię, bardzo ważne są zabiegi mające zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Pod ikonami i na stole wigilijnym kładzie się siano, symbolizujące narodzenie Chrystusa.
© 2020 | Feeling & Design BIGSET